איך לשנות קידוד לכתוביות סרטים בלינוקס בלי מסוף

שלום לכולם,

נשאלת השאלה  האם ישנה אפשרות לשנות קידוד לכתוביות סרטים – בלי לגעת במסוף? (או יותר נכון נשאלה השאלה בצ’אט, מוזמנים ;))

התשובה היא חד וחלק – כן! וזה אפילו יותר פשוט ממה שנראה לכם!

בואו נתחיל מנקודת ההתחלה: הבעיה
הבעיה שלנו היא שמיקרוסופט לא אוהבים לעבוד לפי סטנדרטים, בקידודי טקסט הסטנדרט הוא UTF8 ובחלונות יש כל מני סוגי קידודים נפוצים יותר ונפוצים פחות. כאשר משתמש לינוקס פותח קובצי טקסט בעברית, בין היתר כתוביות לסרטים, הטקסט מוצג בג’יבריש מכיוון והתכנה מנסה לקרוא את הטקסט בקידוד UTF8 כאשר הטקסט בקידוד שונה.

הפיתרון
יש כלים רבים טקסטואליים לפתור את הבעיה, פיתרון כזה קל למצוא בגוגל, ואפילו תומר כהן פרסם פעם מדריך בנושא, אבל אני אתרכז במשתמש הקצה שרוצה לעשות את זה בצורה הגרפית. כדי לפתור את בעיית הקידודים נשתמש בתכנה הנפוצה Gedit (שמגיעה כבררת־מחדל בהרבה הפצות לינוקס).

 1. הכנסו אל Gedit (ב־Gnome: ‏Application > Accessories > gedit)
 2. נווטו בתפריט אל File > Open או השתמשו בקיצור המקשים: Ctrl + O.
 3. בחלון שנפתח תוכלו למצוא בחלק התחתון רשימת־גלילה בשם Character Encoding. ליחצו עליו וגללו למטה לאפשרות Add or Remove…‎ (ראו תמונה).
 4. כעת ייפתח לכם חלון עם רשימת קידודים מסודרת לפי שפות. גללו ברשימה עד לעברית (Hebrew) והוסיפו את שלושת הקידודים הללו (IBM862, WINDOWS-1255, ISO-8859-8) באמצעות הכפתור Add. ודאו שהקידודים נוספו בכך שהם יופיעו ברשימה בצד ימין (ראו תמונה)
 5. מעכשיו כל פעם שתפתחו קובץ טקסט (כמו למשל כתוביות) עם Gedit, הזיהוי האוטומטי של התכנה ידע לפענח איזה קידוד הקובץ ולהציג אותו בעברית ולא בג’יבריש. מכאן הדרך להפוך אותו ל־UTF8 פשוטה.
  פתחו את הקובץ שאתם מעוניינים לתקן לו את הקידוד, ליחצןו על כפתור השמירה ושנו את ה־Character Encoding ל־UTF8. הקובץ ששמרתם יהיה בקידוד מתוקן, מזל־טוב!

זהו!

תהנו,
דור 🙂

8 thoughts on “איך לשנות קידוד לכתוביות סרטים בלינוקס בלי מסוף

 1. פעם אחרונה שבדקתי, אפשר היה לקבוע את הקידוד של הכתוביות בתוכנות המדיה הנפוצות. זה לא פשוט יותר לביצוע מאשר להתעסק עם עורכי טקסט או כלי שורת פקודה?

  (נ.ב., אני לא גוגל)

 2. מצטרף לתומר, פשוט מאוד לקבוע לטוטם או לכל נגן אחר מה הקידוד של הכתוביות.

 3. גם אני משתמש דרך התוכנה ב-VLC זה עובד ממש טוב
  ב-SMPLAYER יש קצת בעיות

 4. יש פתרון לכיוון סמני הפיסוק בכתוביות כגון ?!. ?

 5. @תומר: תלוי אם אתה רוצה לשנות את הקידוד או רוצה לצפות בקידוד הנוכחי, המדריך מתעסק במי שרוצה לשנות את הקידוד…

 6. Pingback: המרת קבצים לUTF-8 בדרך הקלה | סתם עוד בלוג

 7. למרות שהוספתי את הקידודים האמורים, GEDIT עדיין לא מזהה אצלי את הקידודים האמורים, ואני עדיין צריך לבחור בקידוד הזה כדי שהוא יידע שזה לא ג’יבריש. יש לך פתרון שהוא יזהה אוטומטי בדאבל קליק על הקובץ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *