המאגר הביומטרי, גם אצלי?

שלום לכולם,

השבוע נחרדתי לגלות כי בבית ספרי מעוניינים להתקין מערכת טביעת אצבע על דלתות חדר האוכל.
לכאורה זה יעיל מאוד לבית הספר, לכל חניך יהיו מספר כניסות, והוא יוכל לנצל אותן בהתאם, עד שיגמרו לו הכניסות לחדר־אוכל, כך לא יכנסו חניכים שלא שלמו, וראו איזה יופי מגינים על זכויות העובדים בחדר־אוכל.

מצד שני, עלות של הקמת מתקן כזה תהיה יקרה מאוד, ותוציא מהכסף שגם ככה אין לבית ספרנו, יגרם עומס רציני מאוד בכניסה לבית הספר, ובכלל אני לא בטוח עד כמה זה חוקי, הרי טביעות האצבע שלנו הן דבר חד פעמי, וכמו שצריך לקבל אישור כדי לקבל פרטים אישיים עליי (וכל עוד אני בתחום משרד החינוך, הם מקבלים את הפרטים ממשרד החינוך), כך צריך לקבל את רשותי, או לפחות את רשות הורי, כל עוד אני קטין, כדי לקחת טביעות אצבע.

בנוסף לכל, הדבר לא באמת ימנע מחניכים להכנס לחדר האוכל: אפילו אני יודע לזייף טביעות אצבע, ופשוט יותר, כל אחד יוכל לבקש מחבר להכנס יחד איתו. העובדים בחדר האוכל יסמכו על העובדה שרק מי שמשלם נכנס, ולא יחשדו באף אחד (ואין יותר “איפה הכרטיס”), כלומר שאם חניך נכנס עם חבר, הוא גם יוכל לאכול ללא פחד.

בשנה שעברה היתה תעלומה, של מישהו (ועד היום לא ברור אם הוא חניך או מחוץ לבית הספר) שהיה נכנס לבית הספר לאחר שעות הסגירה, וחותך את הכבלים של המזגנים. מהיום אם יקרה דבר כזה, אני אישית אפחד “לחלק” את טביעות האצבע שלי, מה יקרה אם טביעת האצבע שלי תהיה באיזור שמישהו גרם בו נזק? למה שיאמינו לי שלא עשיתי כלום, הרי טביעת האצבע שלי נמצאת שם, והיא הוכחה חותכת – גם בבתי משפט.

אחד מהורי החניכים (ומתברר שהוא לא היחיד) הביע עמדה מאוד שלילית בנושא כשגילה את זה (וכאן ראוי לציין שבית הספר מכניס את זה כמעט בסוד לבית הספר, לא חולקו דפים להורים, ואני גיליתי את זה רק משום שאבי בועד ההורים), ואני מאוד מקווה שהוא יפעל מספיק כדי שלא ייכנסו שום מכשירים לבית הספר.

כבר החלו לקחת טביעות אצבע מן החניכים, והמתנגדים כבר החלו לתכנן קמפיין נגדי.
אז למרות שהנושא הזה יצא לי מכל החורים – הנה גם אני נכנס למאבק קצת יותר פרטי נגד המאגר הביומטרי.

לא למאגר הביומטרי

דור.

19 thoughts on “המאגר הביומטרי, גם אצלי?

 1. היום יש גם הרבה קוראי טביעות אצבע במחשבים ניידים. ומה אם הוא נגנב? ואם נצא מנקודת הנחה סבירה שיש עליו גם קבצים אישיים (קרא עוד כאן)?
  כמו כן, גם בהרבה מקומות עבודה מותקן קורא טביעות אצבע במקום קורא כרטיסים. אולי זה בשביל שעובד לא יחתים כרטיס עבור חבר שמאחר, אולי כי אין בעיה של כרטיסים שנאבדים, אבל אם זה יכנס ל(כמעט) כל מקום, זה ישאיר את הפרנואידים שבינינו מחוסרי עבודה.
  *גם אני מתנגד למאגר הביומטרי.

 2. בחיים לא הייתי נותנת את טביעת האצבע שלי, ובמיוחד לא עבור מטרה כזאת…

 3. לא נראלי מאוד משמעותי שייקחו לי את הטביעת אצבע, כיום עושים את זה באלפי מקומות עבודה וזה אפעם לא מפריע לאפחד, אבל זה נראלי כמו ביזבוז מטורף של כספי הביצפר שבאמת אין מהם הרבה.
  אנחנו נלחמים בשביל לשמור על רמת הפנימיה, והאוכל והחממה וכל שאר הדברים המצוינים שקורים בצפית, אז למה סתם לבזבז כסף שככ חשוב לנו?? ממש לא בסדר. וצריך לדרוש מכול התלמידים להתערב.

 4. דבר ראשון בקשר למה שתמר אמרה הכסף הזה לא בוזבז… זו הייתה מתנה מיועדת… ניתן כסף לבית הספר שאיתו הייתה חובה לקנות את הדבר הספציפי הזה ככה גם בעניין הלוח החדש בחדר המחשבים וגם המחשבים עצמם.
  בקשר לטביעת האצבע כרגע עדיין המשטרה באזור בית הספר לא לוקחת(ואני מאמין שגם לא תיקח) טביעות אצבע כדי לברר דברים כגון המקרה של המזגנים.

 5. דולב: מה לגבי החוק? עד כמה שידוע לי חל איסור לקחת מקטינים פרטים אישיים כמו טביעות אצבע, ללא אישור מההורים. טביעות האצבע כבר נלקחות – וההורים שומעים על זה רק מהחניכים.
  ואם תשאל אותי, אתה תתפלא לגלות כמה מהר מאגר טביעות האצבע הזה ייפתח למי שרק יחפוץ, ברגע שיהיו לו המניעים הנכונים (שלא נדבר על זה שחנן הקהילתי בטח יחגוג על זה אם מישהו רק יעיז לקרב קאטר אל המזגנים)

 6. דור,
  יפה כתבת.
  אני חושב שכדאי להאיר עוד כמה היבטים של העניין הזה.
  התומכים בשימוש בטביעות אצבע יטענו שלמי שאין מה להסתיר – אין סיבה להתנגד. אני לא חושב שבתי המשפט שלנו ירשיעו תלמיד רק בגלל טביעת אצבע. ואם אתה מפחד מהרשעה בגלל טביעת אצבע מקרית – האם היית מסכים להפעיל את מנגנון הבקרה על סמך אמצעי אחר (בדיקת רשתית העין או בדיקת מורפולוגיה של כף היד – כמו שעושים בשדה התעופה כבר מספר שנים)?
  התומכים גם יספרו לך שהם מתחייבים שלא יעשה במידע הזה שימוש אלא למטרה שלשמו נלקחו הטביעות (קרי – כניסה למתקני בית הספר). זה משכנע אותך? (אותי לא).
  המתנגדים לשימוש בטביעות אצבע יספרו כי לכל מאגר ניתן לפרוץ ולך תדע איזה שימושים יעשו דווקא גורמים פליליים במאגר שכזה. לדעתי זהו טיעון חזק.
  בימים אלה אפשר לגייס עוד טיעון כנגד הקורא – מתקן כזה, שכולם נוגעים בו, הוא מקור די מבטיח לחטוף מחלות. תאר לך שהתלמיד הראשון שנכנס לחדר האוכל חיטט באף לפני בדיקת טביעת האצבע שלו. מרגע זה, החיידקים שלו יעברו הישר לאצבעות של כל התלמידים שאחריו. בתקופה זו של שפעות מדבקות, נראה לי שזה בהחלט טיעון שאפשר לגייס לקמפיין שלכם.
  ואחרון חביב – שווה לבדוק האם לקיחת טביעות אצבע מקטינים עומדת בכללים משפטיים.
  בהצלחה!
  דני (כפ”ש)

 7. דור שלום,
  המחשב עליו ישמר המאגר, אינו מחובר לרשת בכלל ולכן העניין מוריד את מידת האפשרות לפריצה ברמה ניכרת, מי שמפעיל מחשב זה הוא ביה”ס ולא המסעיד וגם זה משאיר פחות פחד,
  אנו מבחינתנו כועד הורים נעשה הכל לוודא שהמחשב יהיה מוגן ומאובטח,
  לגבי עלות המערכת – העלות הנמוכה שלה היא הסיבה העיקרית לבחירת השיטה שפותרת בעיות רבות.
  אתם לא רואים את שעות העבודה הרבות המושקעות יום יום להנפקת כרטיסים חדשים במקום אלו שנשכחו, נעלמו או התבלו בכביסה או בדרך אחרת שלא לדבר על העלות של החמרים והפגיעה באיכות הסביבה.

  לכל שיטה יש חסרונות, צריך למצא אותן ולפתור הבעייה,
  לגבי הדרך “הסודית” בה נעשו הדברים, על עניין זה התנצל אסא בפומבי והסביר שבלהט התהליך לא חשב על העניין עד הסוף ולכן התנהל העניין כמו שהתנהל.
  הדיון חשוב,
  ושמח לקחת בו חלק,
  דודי

 8. התגובה להכנסת המזהה הביומטרי נראת לי צפויה ומוצדקת. לצערי הרב היא מאחרת ביותר משלושים שנה. נכון להיום כל אחד מאיתנו נושא טלפון סלולרי. בזכותו חברות הטלפון יודעות בדיוק היכן אנחנו היכן הינו בכל רגע ורגע ולא פחות חשוב, עם מי אנחנו חברים. המבוגרים נושאים כרטיסי אשראי ומושתמשים בהם יום-יום. חברות האשראי אוספות את המידע, כדי לשלם וגם כדי לנתח איפה ומה אנחנו אוהבים לקנות. בהמון מקומות מוצבות מצלמות. לנו הן נראות כחצי כדור כהה ותמים. התמונה מועברת למחשב והדמות שלנו נרשמת. קיימים בסיסי נתונים של תמונות ואם יש עינין גם מזהים אותנו. כולנו משתמשים באינטרנט. כל הפעולות שלנו נסרקות ומנותחות הן לצורכי זהיוי ההעדפות שלנו והן לצורכים ביטחוניים. אותו התהליך קורה גם לדואר האלקטרוני שלנו.
  יש עוד דוגמאות אבל אני חושב שהבהרתי את המצב. איסוף טביעות האצבע הוא עוד טיפה ולא מהחשובות בים האמצעים לזהוי ומעקב אחרינו על ידי השלטון ו/או על יד גופים של תעשיה ומסחר. על הצד המשמח בואו נזכור את הנבלים שכל עוד הם אלמוניים יכולים לפגוע בנו, כדי למשוך תשומת לב למשהו שהם חושבים אותו מספיק חשוב כדי להרוג בני אדם סתם כך.

 9. דודי: כן, אין ספק בכלל שלכל שיטה יש יתרונות וחסרונות, ואם תשאל אותי הדרך של טביעת אצבעות היא גם הטובה מבינהם (ירוקה יותר, לא נאבדת, וכו’). הבעיה העיקרית היא הדרך בה התנהלו הדברים, כשמכניסים משהו חדש לכל מקום, ולוא דווקא לצפית, יש לחשוב לא רק על היתרונות אלא גם על החסרונות (ואפילו יותר על החסרונות). כשעושים מעשה כזה פזיז, הוא עלול לעלות ביוקר בהמשך, לדעתי יש מקום לטביעות אצבע כדרך לתשלום על הסיעוד, אך יש לבדוק קודם את הצד המשפטי בנושא, ואיך ניתן לשמור שהטביעות ישארו בשטח בית הספר.
  השארת הנתונים בתוך המחשב הספציפי, מנותק מהרשת, ומרשת האינטרנט, ומחיקת כל הנתונים כולל טביעות האצבע בכל סוף שנת לימודים, הינם דברים הכרחיים בתור התחלה.

  דן: בקשר לטלפון, תעיין קצת בבלוג שלי, אני מחזיק במכשיר OpenMoko המפותח על־ידי הקהילה, ולכן אף חברת טלפון לא יכולה לדעת את מיקומי. החברות היכולות לראות את מיקום המשתמשים הינן חברות הטלפון עצמן (לדוגמה נוקיה), ולא חברות התקשורת (לדוגמה סלקום), ולכן מבחינתי אין שום חשש.

  דור.

 10. דור – לגבי התגובה האחרונה שלך אתה טועה טעות יסודית.
  נוקיה וחברות הייצור לא עוקבות אחרי המשתמשים, אלא חברות הסלולר. הדבר ידוע ומקובל (כנראה או בדיעבד) ע”י כל מי שמחזיק בטלפון סלולרי. חלק מפענוח הפרשה של הילדה רוז פיזם קשור לכך: רוני רון היה עם הפלאפון שלו בעת שנסע לזרוק את הגופה בירקון, וע”י איכון מיקום הטלפון ביום ובשעה המסוימים המשטרה ידעה בוודאות שהוא היה שם.
  גם בפענוח הרצח של אריק קרפ, החוקרים נעזרו ברישומי חברות הסלולר.
  החברה הסלולרית יודעת את מיקומך, לפי התא הסלולרי אליו אתה קשור (או בעברית: האנטנה הקרובה אליך).
  אם אתה קשור בצורה כלשהי למפעילה סלולרית (וכנראה אתה קשור אם אתה יכול להוציא שיחה), מיקומך הכמעט מדויק (ברזולוציה של עשרות מטרים) נרשם ומתועד. האם תוותר, למען פרטיותך, על המוקו שלך (או על ה-SIM שבו)?

 11. חלילה 🙂
  מכיוון ואינני פושע, איני חושש כלל שידעו את מיקומי.
  מה שכן, מבירורים גיליתי שהעלות שהחברות הסלולריות לוקחות מהמשטרה על דבר שכזה הוא עצום, ולכן במשטרה משתדלים שלא לגשת ישר לפתרון הזה אם הוא אינו נחוץ.

 12. שלום,
  קראתי בעיון את כל הדברים.
  חבל שהדיון לא יוצא מהבלוג ללוח המודעות, לחדר מורים אל כלל ההורים ואל כל התלמידים.
  כמה נקודות למחשבה:
  א. צפית היו צריכים לבקש אישור ממשה”ח ליצירת מאגר נתונים- זה החוק.
  ב. תמוה בעיני שצוות המורים, החורט על דגלו דיאלוג, הסכמים, הומניות, כבוד ועוד מיני מילים חשובות , רובו ככולו דומם.
  ג. תמוה בעיני שתלמידי צפית, המחונכים לארחות פעילה ומעורבת לא קמו ושאלו “למה?” זוהי הזדמנות מצוינת להתמודד עם שאלות מהותיות של גבולות ממסד-פרט.

  אשמח מאוד אם תוציאו את הדיון מכותלי הבלוג-
  סומכת עליכם כי בשעה קלה על הפייסבוק והמיילים- כל העולם ואשתו יהיו מעורבים.

  שנה טובה
  של דיאלוג אמיתי

 13. שלום חברים

  נקלעתי …לכאן בחופשי חומר על הפגיעה הקשה בזכות לפרטיות של תלמידים, לרגל כתיבת מאמר אקדמי

  וראה הפלא

  כאן ממש לידינו מתרחש “הפלא” בהתגלמותו הקשה ביותר, בחוצפה הישראלית הנפוצה, בפגיעה ישירה בשמירת סודיות על חיי הילד,שלומו ופרטיות משפחתו, והכל באיצטלא של חינוך– וללא ידיעת האפוטרופוס הטבעי- ההורים- וללא אישורם והסכמתם למהלך החושף פרטים הכי כמוסים של הילדים שלנו, עד כה רק למשטרת ישראל הותר לקיחת טביעת אצבעות בהליך פלילי.

  מי שולט?…מי קובע את החוק במדינה? מי מפר חוק במדינה?…

  רשומות המדינה אינם מאפשרים מהלך מזעזע זה , ךהזכירכם גם הצעתץו של חכ שטרית נפלה לשמחתינו לאור הבעיות המשפטיות הכבדות הנלוות
  ורק בבית ספר צפית ובמינהל החינוך ההתיישבותי -זה יכול לקרות? …
  וההורים- הם סתם….אנשים שפגשנו בדרך ואסור להתחשב בדעתם-כי הם טיפשים
  אבל החוק מורה חד משמעית- שחובת ההורים לשמור על זכותם של ילדיהם לפרטיות,למידע,לחינוך,לחיברות- איפה אתם הורים?

  ובזכות מי קם בית ספר אם לא בזכות ילדינו-בזכותינו ההורים- וכאן במקום שאמור לשמור עליהם- פוגעים בהם בגלוי-באופן ישיר .

  הפגיעה היא לא רק בילדינו אלא בחוקי המדינה
  והמאגר כזה יעשה רק רע לילדינו בעתיד הקרוב והרחוק
  איפה כל ההורים שדואגים לזכויות ילדיהם?
  איפה הקולות?…

  מי יעמוד לדין מחר? מנהלת בית הספר? המפקחת שלה שהסכימה למהלך ? אולי מנהל המינהל ההתיישבותי, ואפילו מנכל משרד החינוך שמתיר את התהליך ברגל בוטה,שאינו מורה על הפסקתו

  הגיע הזמן שההורים יחליטו החלטות
  למען הילדים שלהם- למען האזרחים הצעירים מובילי המדינה מחר

  ובסך הכל גם אני אמא לילדים במערכת החינוך וזה מזעזע

  בברכת שנה טובה
  דודה של שיר
  סתיו בסר

 14. ביום א האחרון גנבו לביתי טלפון מהתיק בהפסקה
  זו עבריינות ואשמח אם ימצא הגנב – גם אם באמצעות מאגר טביעות אצבע או כל אמצעי אחר

  יש לי תחושה שרבות מהתגובות מתחסדות – יש היום אינסוף דרכים לדעת על כל אחד המון ולא ניתן לעצור את זה – כולל כל מלה שאנחנו כותבים באינטרנט פעולות כרטיס האשראי ועוד
  התועלת רבה מהנזק.

 15. גם אני אמא לילד בצפית, אני לא רואה את הדבר כפסול באופן גורף.
  נכון שהיו צריכים ליידע אותנו על המהלך הזה, ואף שנחתום על כך.

  אבל מפה ועד פחד מפני פלילים? המומו במומו פוסל!

  גם ככה התשלומים לבית הספר כבדים, ואין שום רצון לממן את המתפלחים לחדר האוכל.

  אני ראיתי כמה פעמים הבן שלי איבד, שכח, הכניס לכביסה את כרטיס הכניסה.

  אני בעד!

 16. יעל: אני דווקא מפרסם את הבלוג גם בפייסבוק (אף־על־פי שאני לא משתמש בו מסיבות של פראנויה, כמו שאני לא אתן את טביעת האצבע שלי, כך גם לא פרטים עלי בצורה חופשית באינטרנט), מבחינת החניכים זה בסדר גמור, הם לא ישלמו יותר על כרטיסים שנאבדו, וכך הקטע של טביעת האצבע מושך אותם, בלי להבין את הסכנות שבדרך.
  לדעתי עניין טביעת האצבע יכול להחזיק, אך יש לעבוד בצורה מסודרת, לא כמו שזה נעשה כרגע, ולדעתי יש לאפשר לחניכים שאינם אוכלים בחדר האוכל לשבת עם חברים (לעומת האיסור הנוכחי), מכיוון והכל מסודר, ואין חשש לחניכים שיאכלו ללא תשלום.

  גדי: קודם כל אני חייב לציין שהמעשה חמור מאוד, ובהחלט לא תואם את אווירת בית הספר (או שיש לאמר “בית החינוך”?), לפני כשנתיים הייתה גניבה דומה, כשלבסו נמצאו הגנבים באמצעות צוות בית הספר. אני מציע לך לפנות למורים ולבקש את עזרתם.
  כך או כך, נניח שאני טיילתי לי לתומי באיזור המקום בו נמצא במכשיר כרגע, או המקום בוא הוא נראה לאחרונה, אני ככל הנראה אחשב לפושע, ואפילו יש ראיות (טביעות אצבע), האם המילה שלי תהיה שווה משהו כנגד הוכחה מוחצת מסוג זה?

  אגב, סתם לידע כללי, אם חשבתם שטביעות אצבע זה דבר מוגן, אני מציע לכם לחפש “זיוף טביעת אצבע” בגוגל, אני מצאתי שלל תכנים מעניינים ומפורטים מאוד – גם בעברית.

 17. שלום,

  הגעתי לכאן מהפניה של הורה בבית הספר שאיתו התכתבתי בנושא הפרשה שאם לא שמתם לב הגיעה לעמוד הראשון של עיתון הארץ.

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1115571.html

  אני ממש שמח שאתם מדברים על נושא מאגרים ביומטריים ואני מקווה שלא תפסיקו לדבר על זה אפילו כשזה לא ייגע בכם אישית בסביבה הקרובה.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *